Какво показва вида на екскрементите на кучето

А ко сте сред съвестните стопани на кучета, които винаги почистват след любимците си, то със сигурност ежедневно обръщате внимание на екскрементите на животното си. Да, това далеч не е най-приятната част от отглеждането на домашния ни любимец, но е важно и е едно от нещата, които отличават отговорните собственици.
Тъй като четириногите ни другари не могат да говорят, стопаните им прекарваме много време в опити да интерпретираме различните признаци, които да ни насочат дали домашният ни любимец е здрав и се чувства добре. Как се държи? Има ли апетит или не? И да, дали се изхожда нормално или не?
Изпражненията на кучето ви могат да предоставят на вас (и в някои случаи – на ветеринарния ви лекар) огромно количество информация относно храносмилането и цялостното му здраве. Поради този факт и често специалистите настояват за фекална проба. Дори и да не планирате да ходите на преглед при ветеринарния си лекар, като собственик на домашен любимец е добра идея да обърнете внимание на изпражненията на четириногия си другар. Променя ли се цвета или консистенцията им? Миришат ли неприятно? Дали съдържат ивици кръв или слуз? Кои вариации на изпражненията са нормални и кои не? И най-важното – кога имаме причина за притеснение?

Dogsandcats.bg
Ето няколко неща, за които да следите, както и някои по-необичайни ситуации, при наличието на които е добре да се свържете с ветеринарния си лекар.
Как изглеждат нормалните кучешки изпражнения?
Нормално изглеждащите кучешки изпражнения, които индикират за доброто здравословно състояние на домашния ви любимец имат твърда и леко влажна текстура. Те трябва да са шоколадово кафяви. Ако животното яде храна с добавени оцветители, някои от тях могат да попаднат и в изпражненията му. Що се отнася до формата, обикновено тя е леко продълговата и напомня на дънер. Ако изпражненията за кръгли, възможно е домашният ви любимец да е дехидратиран.
Размерът на екскрементите на животното е пряко свързан с количеството фибри в диетата му. Като общо правило, обемът на изпражненията на кучето ви трябва да бъде пропорционален на количеството храна, което то яде. Ако изглежда, че това не е така, обмислете консултация с ветеринарния си лекар. Важно е да наблюдавате вашето куче по време на разходките, за да можете да установите какъв е нормалният обем на екскрементите му. Така ще знаете, ако нещо не е наред. Миризмата също е определяща.

Ако диетата на животното е с включени твърде много фибри, то обикновено то произвежда по-голям обем изпражнения с по-силна миризма. Ако менюто му е съставено предимно от суха храна и четириногото среща трудности с обработването на всички хранителни вещества в нея, то може да има по-малки по-обем изпражнения с по-слаб мирис. И двете неща се считат за нормални и нямате причини за безпокойство.
Вижте още: Защо е добре да ограничим преработените храни в диетата на кучето си
Важно е да отбележим, че всяко куче е уникално, така че стандартът на домашния ви любимец за нормални, здрави изпражнения, може да се различава донякъде от този на друго куче. Следете за обичайната рутина и навиците на питомеца ви, така че ако нещо се промени, да знаете какво да кажете на ветеринарния си лекар.
Консистенция на кучешките изпражнения
Когато се наведете, за да вдигнете изпражненията на кучето ви и усетите консистенцията им през найлоновия плик, обърнете им внимание. Тя трябва да са компактни, влажни и лесни за събиране. Ако животното има диария или воднисти екскременти, като индикатор за чревно разстройство, това може да е знак, че нещо не е наред със стомаха му. Ако изпражненията са твърди и сухи пък, това може да е признак на запек. Като цяло, ако забележите, че консистенцията на изпражненията на домашния ви любимец е необичайна и това ви притеснява, не се колебайте да го обсъдите с ветеринарния си лекар.

Ефектите от суровата диета (БАРФ) при изпражненията на кучетата
Кучетата, които се хранят със сурова храна, която е с високо съдържание на калций или кости, често произвеждат екскременти с бял цвят и шуплеста (ронлива) текстура. Това може да е знак, че домашния ви любимец е изложен от риск от констипация (запек), което може да му причини дискомфорт и да доведе до невъзможност да отиде по голяма нужда без чужда помощ.
Важно е за знаете, че ако кучето има хроничен запек, това може да влоши качеството на живота му, да доведе до летаргия, загуба на апетит и повръщане. В този случай трябва да потърсите помощ при ветеринарния си лекар. Имайте предвид, че е доста вероятно той да поиска проба от екскрементите на кучето за анализ и диагностика.

Причини за запек при кучетата
Запекът при кучетата може да бъде причинен от няколко фактора:
- Твърде много или твърде малко диетични фибри
- Недостатъчно упражнения
- Запушени или инфектирани анални жлези
- Прекомерно самопочистване (ако забележите кучешки косми в изпражненията)
- Поглъщане на предмети като чакъл, кости, растения или пластмаса, попаднали в чревния тракт
- Страничен ефект от някои лекарства
- Дехидратация (възможен симптом на по-сериозни заболявания)

Повече за това как да се погрижите за домашния си любимец ако има запек – четете тук
Защо кучето ми ака вода? Причини за диария при кучетата
Воднистите изпражнения при кучетата могат да бъдат причинени от много фактори. Диарията може да бъде резултат от стрес, лекарства, рязка смяна на храната или ядене на неща, които не са предназначени за четириноги (остатъци от масата или други човешки лакомства). Може също да е признак на инфекция или основно заболяване.

Ако кучето ви има разстройство и ходи над обичайните пъти по голяма нужда (три до пет изхождания на ден), а обемът на воднистите му изпражнения е голям, доста вероятно е да има проблем с тънките черва. Той може да е причинен от нараняване до вирусна инфекция, заради бактерии или хранителни алергии. Изпражнения за проба и тест при ветеринарния ви лекар ще ви дадат необходимите отговори. Обратното – ако диарията е честа, но в малък обем, значи може би се касае за проблем с дебелото черво. За това състояние може да има редица причини, включително глисти, полипи, язви и дори рак.
Има много неща, които могат да причинят диария при кучетата, включително:
- Стресиращо събитие като осиновяване на още едно куче, увеличаване на семейството (поява на бебе), преместване в нов дом и тн.
- Бързо преминаване към нова кучешка храна
- Хранене с човешки продукти
- Прием на лекарства
- Пиене на вода от локви или застояло езеро
Понякога диарията може да е индикатор за друго заболяване или инфекция. Ако четириногият ви другар има редки и/или воднисти изпражнения или запек за продължителен период от време, обсъдете го с ветеринарния си лекар. Понякога диарията може да е сигнал и за наличие на чревни паразити. Във всички случаи, ако не се върнат към нормалното след няколко дни, посетете с проба специалиста за консултация.

Вижте още: 5 домашни средства за справяне с диария при кучето
Какво показват вида и цвета на изпражненията на кучето
- Шоколадово кафяви кучешки изпражнения
Това е точно цветът, който трябва да имат изпражненията на домашния ви любимец – здравословно шоколадово кафяво. Това е добър знак, че стомахът на домашния ви любимец е здрав и всичко се случва както трябва.
- Зелени кучешки изпражнения
Зелените кучешки изпражнения могат да означават, че косматият ви другар е изял твърде много трева или има проблем с жлъчния мехур. В този случай е добре да заведете питомеца си на преглед при ветеринарния си лекар, за да му се постави правилна диагноза. Вижте още 4 възможни причини защо изпражненията на кучето ви са зелени

- Оранжеви или жълти кучешки изпражнения
Оранжевите или жълтите кучешки изпражнения могат да сочат към проблем с жлъчката или черния дроб и определено трябва да обсъдите това с ветеринарния си лекар. Ако домашният ви любимец има жълта диария, това може да е признак за наличие на определени съставки в храната му, като ориз или пиле, които водят до разстроен стомах.

- Червени ивици в кучешките изпражнения
Червените ивици в изпражненията на кучето ви могат да показват, че има кръв. Ако екскрементите на питомеца ви са с кървави следи в тях, препоръчително е да проверите ануса на животното за порязвания, за да се опитате да откриете откъде идва кръвта.
- Черни кучешки изпражнения
Черните кучешки изпражнения могат да бъдат признак на кървене в горната част на стомашно-чревния тракт. В този случай се свържете с ветеринарния си лекар възможно най-скоро.

- Мазни и сиви кучешки изпражнения
Мазните, сиви кучешки изпражнения могат да показват проблем с жлъчката или панкреаса. Те могат да са и сигнал, че в диетата на вашето куче има твърде много мазнини. Може би е време за промяна в менюто – твърде многото мазнини биха могли да доведат до възпалителни състояние като панкреатит. Те най-често преминават леко, но могат да са и животозастрашаващи за домашния ви любимец, за това не подценявайте значението на диетата му. Вижте още и 5 здравословни проблема при кучетата, причинени от лошия избор на храна
- Бели или кафяви петънца
Ако забележите бели или жълтеникави петънца в изпражненията на домашния си любимец, трябва да запазите пробва и веднага да я занесете на ветеринарния си лекар. Тези петна могат да значат заразяване с паразити като аскарида или тения. Уверете се, че следвате редовен график за обезпаразитяване и ако не сте сигурни, консултирайте се със специалиста за назначаване на такъв.

- Меки и лигави екскременти
Ако изпражненията на кучето ви са с необичайно мека и лигава текстура, това може да е знак за наличие на паразити или паровирус. Вгледайте се – ако забележете червейчета, ларвички или яйца в тях, това е сигурна индикация. Задължително е да занесете проба за тест при ветеринарния си лекар.
В заключение, подобно на други състояния, свързани с домашния ни любимец, и тук в сила е следното правило – всичко, различно от нормалното има своите причини и не бива да бъде пренебрегвано. При съмнения, за някои от изброените състояние, не губете време да се свържете с ветеринар. Нашият съвет е – наблюдавайте домашния си любимец по време на разходка, колкото по-добре познавате „нормалните“ за него неща, включително външният вид и текстурата на изпражненията му – толкова по-лесно ще ви бъде да установите, че нещо не е наред и да реагирате своевременно.

Често задавани въпроси
- В изпражненията на кучето ми има кръв, какво да правя?
Безспорно едно от най-стряскащите за собствениците неща е да видят кръв в изпражненията на домашния си любимец. Понякога, ако тя се появи като червени ивици в екскрементите на животното, може да признак за леко разкъсване или травма около дупето или ректума. Обикновено това ще бъде съвсем малка следа, която би следвало да можете да видите и сами при по-внимателна проверка на засегнатата зона.
Яркочервената (прясна) кръв в изпражненията на кучето ви може да се дължи на проблем с червата. Понякога, но не винаги, самите екскременти също могат да бъдат течни. Най-добре е да заведете кучето си при ветеринарен лекар, като по възможност занесете проба за изследване. Кръвта в изпражненията на кучетата не е нещо нормално и изисква задължително преглед от специалист.

- Защо кучето ми яде изпражненията си?
Когато кучетата ядат изпражнения, това се отнася до състояние, наречено копрофагия. Но защо решават да хапват от собствените си екскременти? Е, често казано, експертите все още не са съвсем сигурни. Според някои теории, това поведение може да е знак, че животното се опитва да си набави допълнително хранителни вещества. Въпреки това до момента няма проучвания, които да потвърдят тази теза. Научете повече за копрофагията и превантивните мерки, както и какви са възможните начини да спрете кучето си да яде изпражнения тук
- Защо изпражненията на кучетата се променят, след като започнат нова храна?
Ако дойде момент, в който трябва да смените храната на кучето си, това може да се отрази на изпражненията му – поне за известно време. Точно както ние, хората, преживяваме период на приспособяване, когато опитваме нова кухня по време на ваканцията си в чужбина, например, така и кучето ви има нужда от време за адаптация към новата формула, която сте избрали за него. За да избегнете диетични разстройства, направете бавна, премерена смяна, като постепенно смесвате старата с новата храна за период от 7 до 10 дни.
Вижте още: Колко често кучетата ходят по голяма нужда?
